Arab

21. listopadu 2006 v 18:55 | Inka |  Plemená koní
ARABSKY PLNOKRVNIK
Historie
Arabský plnokrevník pochází z Orientu.Díky tvrdému životu v poušti,kde koně museli i příležitostně žrát krmivo určené pro velbloudy,které je pro ně velmi těžko stravitelné až nestravitelné.,se u arabského koně vyvinula zvláštní odolnost.Nomádi a kočovní bojovníci chovali rychlé a vytrvalé koně,jisté v kroku,kteří dokázali své jezdce nést rychlým cvalem na velké vzdálenosti a byli přitom velmi nenároční.
Arabští koně byli,jak se zdá,v Orientě odjakživa.Během křížových výprav bylo mnoho arabských plnokrevníků přivezeno do Evropy.V průběhu následujících staletí se toto koňské plemeno rozšířilo po celém kontinentu.Díky různému křížení se vyvinul moderní arabský plnokrevník.Arabská krev dnes proudí v žilách téměř všech koní lehkých plemen.
Vzhled
Arabský plnokrevník má suchou hlavu s vysokým čelem.Lebka se zřetelně rýsuje a pod kůží jsou snadno viditelné žíly.Uši má pěkně tverované a posazené daleko od sebe.Jeho velké kulaté a živé oči jsou neustále v pohybu.Hřbet nosu je krátký a často konkávní a je zakončený velmi jemným nosem,s velkými nozdrami,které se dokážou značně rozšířit.Má hluboký a široký hrudník,hřbet spíše kratší a lehce skloněnou až skoro horizontální záď.Pro toto plemeno je charakteristický vysoko posazený a vysoko nesený ohon.Nohy koně jsou jemné a silné,s dlouhými a přímými hlezeními klouby.

Výškav kohoutku:1,48 m - 1,53 m
Barva:Jsou dovoleny všechny barvy kromě strakošů;často se vyskytují bělouši.
Charakter:Navzdory svému spíše živému temperamentu má arabský plnokrevník velmi mírnou povahu a dá se snadno vychovat;je k tomu ovšem zapotřebí velké míry jemnocitu.Arabský plnokrevník je velmi statný a obratný kůň a má velkou zásobu energie.Protože je velmi rychlý,jezdí se na něm často na dostizích.Jeho chody jsou ale ploché,proto není příliš vhodný pro drezuru.Ani skoky nepatří k jeho silným stránkám,protože mu ke skoku chybí potřebné odpružení.Je to ale vynikající kůň do terénu a distanční jezdci si ho velmi považují.
-Arabský kôň je najkrajší zo všetkých koní
-usudzujeme to podľa jeho tvrovania hlavy,a vôbec celého tela

-KRK-charakteristicky povedané mitbaht.j.mitbah je názov uhlu kt.tvorí hlava s krkom

-KOHÚTIK-zaoblený

-PLECIA-elegantne umiestnené

-CHRBÁT-je krátky a mierne vypuklý,bedrá sú silné a kríže dlhé+ploché

-FARBA-ryšavá,sivá,hnedá a čierna

-CHVOST-hlboko vsadený,pri pohybe ho kôň nesie vysoko vo vzduchu

Obrazy koní v klasickém starověkém umění dokazují, že koně arabského typu žili na Arabském poloostrově již 2000-3000 před Kristem. Jako pouštní kmeny, s nimiž dlouhou dobu žili, se i arabští koně dokonale přizpůsobili drsnému prostředí, neboť měli velkou vytrvalost, netrpěli nemocemi a měli schopnost přežívat v krajních podmínkách. Arab více než kterýkoliv jiný kůň ovlivnil vývoj koňských plemen na celém světě. Tento arabský vliv se datuje od sedmého a počátku osmého století, kdy se vyznavači islámu dostali přes severní Afriku do Španělska. Koně, které si s sebou přivezli, daleko předčili místní plemena, tak začal proces šlechtění vnesením arabské krve, který probíhal po mnoho století a fakticky probíhá až dodnes.
Čistokrevní arabští plnokrevníci se nyní chovají na celém světě. Kromě přehlídek se nesmírně hodí i na vytrvalostní ježdění. V poslední době se opět zvyšuje zájem o arabské dostihy.

Jedinečný vzhled arabského plnokrevníka je určován, utvářením páteře, které se liší od ostatních koňských plemen v několika ohledech. Arab má 17 žeber (ostatní koně 18), 5 bederních obratlů (ostatní 3) a 16 ocasních obratlů (ostatní 18).
Na fotky mám právo!!
 


Komentáře

1 Inka | E-mail | 21. listopadu 2006 v 19:02 | Reagovat

Je tu Arab

2 berushka3 | Web | 31. července 2007 v 16:20 | Reagovat

Ahoj můžu si vypůjčit 3 araba od spodu? dala bych si ho do své virtuální stáje prosím napiš mi na moje stránky jestli můžu moc dík ale hlavně mi to napiš na moje stránky ahoj jo a můžeš se tam přihlásit a kdyš mi dovolíš tohohle koňa si půjčit tak byjsi ho tam mohla mít a starat se o něj předem díky za odpověď a hlavně odepiš na moje stránky ahoj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama